RAPORT: Sytuacja dużych rodzin w czasie pandemii Covid-19


30 czerwca 2020 r.

Oddajemy w wasze ręce Raport podsumowujący prowadzone przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus badania sytuacji dużych rodzin w czasie pandemii. Wyniki badań opracowała Pani dr Anna Bebel.

4 marca 2020 odnotowano pierwszy przypadek COVID 19 w Polsce. Tydzień później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię tej choroby zakaźnej.  Od tego czasu mieszkańcy Polski, a także innych krajów Europy i świata, każdego dnia informowani byli o rozprzestrzenianiu się choroby i kolejnych decyzjach rządzących w celu przeciwdziałania dalszym zachorowaniom. Ograniczono możliwość wyjazdów poza granice kraju, wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla powracających do kraju oraz chorych i wszystkich, którzy mieli kontakt z chorymi, odwołano imprezy masowe, a także zamknięto żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe- zmieniając formę nauki na zdalną.

Pandemia spowodowała niebywałe zakłócenia w funkcjonowaniu gospodarki i społeczeństwa. Praktycznie z dnia na dzień ludzie musieli dostosować się do nowych realiów: izolacji społecznej, pracy i nauki on-line, zamknięcia wielu obiektów sportowych, kulturalnych, a także sklepów, czy lokali usługowych. Pojawiły się czasowe braki w zaopatrzeniu oraz limity osób w sklepach oraz kościołach. Gospodarkę dotknęła niespotykana od wielu lat recesja, porównywana do wielkiego kryzysu z przełomu lat 20. i 30. XX w. Do tego wszystkiego doszła także niepewność jutra i troska o zdrowie własne oraz najbliższych.   

Celem badania, zrealizowanego w formie ankiety przez Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus", było rozpoznanie sytuacji, problemów i głównych potrzeb rodzin wielodzietnych w okresie pandemii. Badanie przeprowadzone zostało techniką CAWI (ankieta internetowa) w okresie 9-26 maja 2020. Miało ono na celu ukazanie wpływu pandemii COVID 19 na 6 podstawowych aspektów:

  1. sytuację ekonomiczną
  2. sytuację mieszkaniową
  3. kondycję psychiczną
  4. edukację (naukę zdalną)
  5. zdrowie
  6. zmianę liczby osób w gospodarstwie domowym

w rodzinach "trzy plus".

W badaniu udział wzięły 732 duże rodziny.

Pełny raport jest do pobrania (PDF):
RAPORT

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter
Aktualności | Związek Dużych Rodzin 3+
Wystąpił błąd aplikacji

Pracujemy nad jego rozwiązaniem.

Przejdź na stronę główną

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter