XXII SOK niestety już za nami!


20 marca 2024 r.

Ogólnopolskie XXII Spotkanie Kół i Oddziałów odbyło się 16 marca w Lublinie - mieście inspiracji. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koło Lublin pod przewodnictwem Bożeny i Huberta Pietras oraz lokalnego Zarządu Koła.

Jest nam niezmiernie miło, że partnerem tego wydarzenia był Urząd Miasta Lublin. Z całego serca dziękujemy za współpracę przy organizacji tego wydarzenia.

Mamy w sobie również ogromną wdzięczność, że były z nami następujące Koła: Częstochowa, Czosnów, Inowłódz, Jabłonna, Jarosław, Józefów, Lublin, Lubochnia, Łomianki, Nysa, Pruszków, Rawa Mazowiecka Miasto, Trzebnica, Wadowice, Warszawa Bielany, Warszawa Białołęka, Warszawa Mokotów oraz Warszawa Targówek.


Głównym celem konferencji była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z terenu, wzajemna inspiracja i motywacja do dalszych działań i oczywiście spotkanie z innymi członkami ZDR. Było ono również okazją do zastanowienia się nad dalszymi działaniami na rzecz poprawy życia rodzin w Polsce.


SOK rozpoczęły nasze niezastąpione KDS-ki - Sylwia Skóra i Bożena Pietras. Potem był czas na oficjalne wystąpienia i podziękowania.

Wiceprezes Związku Dużych Rodzin 3 Plus, Łukasz Wojdak, zaznaczył, że Lublin zajmuje wyjątkowe miejsce w historii organizacji jako miejsce, gdzie 10 lat temu prezydent Bronisław Komorowski ogłosił wprowadzenie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny jako rozwiązania systemowego. Podkreślił również nasze priorytety na kolejne lata w polityce rodzinnej, w tym iloraz podatkowy (wspólne rozliczenie podatkowe rodziców z dziećmi), emeryturę rodzicielską i powstanie całorocznych family spotów. 

Prezes wyraził także wdzięczność uczestnikom i organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie SOK-u oraz za wspaniałą, pełną pozytywnych emocji, atmosferę. "Uczestnicząc w dzisiejszym spotkaniu i doświadczając wyjątkowego zaangażowania i radości, jestem spokojny o przyszłość Związku" - powiedział Łukasz Wojdak.

 W ramach czasu przeznaczonego na wystąpienia pani Wiceprezydent Lublina, Anna Augustyniak, opowiedziała o dziesięcioletniej działalności lokalnego samorządu na rzecz dużych rodzin oraz podziękowała za zaproszenie do wspólnego organizowania tego wydarzenia.

Ważnym punktem tego dnia było uroczyste wręczenie Certyfikatów Miast Przyjaznych Rodzinie dla samorządów:

- Łódź,

- Wadowice,

- Gmina Nowa Sucha.

  

Certyfikacja Samorządów Przyjaznych Rodzinom, realizowana przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus, odbywa się od 2020 roku. Projekt ten ma na celu wspieranie i promowanie polityki prorodzinnej na szczeblu lokalnym. Jest to inicjatywa, która za cel stawia sobie uwzględnianie w polityce samorządów dostrzeżenia potrzeb rodzin. Ważna jest nie tylko poprawa jakości życia rodzin, ale również rozwój społeczny i ekonomiczny naszych miast i gmin.

Dla samorządów posiadających polski certyfikat, otwiera się możliwość dołączenia do międzynarodowej sieci samorządów przyjaznych rodzinom. Certyfikat ten stanowi jednak nie tylko wyróżnienie, ale również zobowiązanie. To początek deklaracji kierunkowych działań na rzecz polityki społecznej i polityki rodzinnej, które mają na celu odpowiadanie na konkretne i często indywidualne potrzeby rodzin. Dlatego z tak wielką radością witamy nowe miasta i gminy przyjazne rodzinom!

Program spotkania był bogaty. Jednym z ważnych wystąpień była prezentacja o obowiązkach NGO, omówiona przez Dyrektor Agnieszkę Korpowską i Prawnika ZDR Aleksandrę Nowakowską. Panie przypomniały także o kwestii obiegu dokumentów finansowych w ZDR oraz o istotnych zmianach statutowych.

Prezentacje kół, Rawy Mazowieckiej Miasto w woj. łódzkim oraz Nysy z Opolskiego, zachwyciły doświadczeniem i realizacją fantastycznych projektów, natomiast dwa młode koła, które powstały dopiero w ubiegłym roku, Czosnów i Jarosław, zaskoczyły nas pomysłami i skalą działania.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali wystąpienia Dyrektora Zarządzającego, Karola Grabca, dotyczącego wizji przyszłości Family Spotów, który przedstawił dalekosiężne plany dotyczące projektu oraz pomysły na aktualne pozyskiwanie finansowania na działania przyjazne rodzinie.

Na zakończenie odbył się krąg wymiany doświadczeń, który umożliwił lepsze poznanie się, wymianę myśli oraz afirmację społeczności promującej radość z bycia w dużej rodzinie. Bożena Pietras, Gospodyni wydarzenia, podsumowała, że macierzyństwo i rodzicielstwo są dobrem narodowym, budując w nas poczucie wartości jako rodziców i uczestników naszej konferencji. A nasi goście z samorządów byli pod wrażeniem Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, w którym z takim entuzjazmem mówi się o wielodzietności - nie w kategoriach problemu, lecz bogactwa talentów i zasobów.

Cała ekipa organizacyjna z Lublina zasłużyła na ogromne podziękowania za wsparcie w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego wyjątkowego spotkania. Podziękowania kierujemy także do Pana Dyrektora Tomasza Skowronka za otwartość i współpracę ze Związkiem oraz za wsparcie organizacyjne SOK-u.

Dziękujemy także Polskiemu Radiu Lublin i Telewizji Lublin za relacjonowanie wydarzenia, które przyczyniło się do promocji wielodzietności na szerszą skalę.

Do zobaczenia na jesiennym SOK-u!

 

 

Zdjęcia: Maria Korpowska

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter