Podsumowanie Plenerowego IX Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin


13 lipca 2021 r.

Tegoroczny Plenerowy IX Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin odbył się w Warszawie w dniach 25–27 czerwca pod hasłem „Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość”.

Wzięły w nim udział osiemdziesiąt cztery duże rodzin z całej Polski. Jak zwykle to dzieci stanowiły większą część uczestników – najmłodszych, bo rocznych pociech, było np. jedenaścioro. Najliczniejsza rodzina przyjechała z siedmiorgiem dzieci, kolejne trzy z sześciorgiem. Najstarsza osoba na Zjeździe liczyła natomiast 66 lat. Biorąc pod uwagę tę różnorodność wiekową, tegoroczne hasło zjazdowe miało szanse spodobać się wszystkim. Obecna w nim tradycja podkreślała bowiem rolę korzeni i tożsamości narodowej w wychowaniu kolejnych pokoleń. W nawiązaniu do tego aspektu uczestnicy Zjazdu przywieźli ze sobą regionalne stroje ludowe, które zaprezentowali w trakcie wieczorów: „Małe Ojczyzny” oraz „Bezkresne bogactwo historii – Kresy”.

Inwestycja z kolei miała możliwość zaistnieć w miejscu panelu społeczno-ekonomicznego, który w tym roku odbył się na Giełdzie Papierów Wartościowych, by podkreślić, że rodzina jest najważniejszą inwestycją społeczną w kontekście przyszłości (kolejny człon hasła Zjazdu). Gościem tego panelu byli eksperci ze świata nauki, gospodarki i ekonomii: minister Marlena Maląg, Marek Dietl – prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, prof. Łukasz Hardt z Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Joanna Krupska – przewodnicząca Rady Krajowej Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Pełen zapis debaty dostępny jest na stronie www.3plus.pl.

W zamyśle organizatorów tegoroczny panel miał przypomnieć, że rodzina jest inwestycją, ale też wymaga inwestycji, by nadać kształt społeczeństwu na kolejne stulecia. Zaniedbania w kwestiach inwestowania w rodzinę prowadzą do katastrofy demograficznej, która pociąga za sobą kryzys ekonomiczny, kulturowy, relacyjny, a w konsekwencji destrukcję społeczeństw. Podczas debaty padły propozycje konkretnych rozwiązań systemowych, poprawiających sytuację rodzin w Polsce, m.in. wspólnego opodatkowania rodziców i dzieci, by podatki nie obciążały niewspółmiernie tych dorosłych, którzy decydują się na wychowanie licznego potomstwa – przyszłego pokolenia.

Po panelu na Giełdzie Papierów Wartościowych członkowie Zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w uznaniu zasług na rzecz dużych rodzin wręczyli wyróżnienia i statuetki. Otrzymali je: Grupa Eurocash S.A. jako „Firma Przyjazna Rodzinie 2021” oraz pan Łukasz Hardt – „Przyjaciel Dużych Rodzin”.

Zjazd zakończyła Msza św. w warszawskiej archikatedrze, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Po niej rodziny zrobiły sobie, tradycyjnie już, wspólne zdjęcie – tym razem pod kolumną króla Zygmunta.

Wydarzenia tegorocznego Zjazdu odbywały się w dużej części w przestrzeni otwartej. Rodziny uczestniczyły w warsztatach, zwiedzały Warszawę m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Etnograficzne, Centrum Pieniądza i Centralny Dom Technologii. Nowością na Zjeździe był panel lifestylowy, w którym dyskutowali zaproszeni goście znani ze świata mediów społecznościowych – transmitowany i dostępny na www.3plus.pl. Swój odrębny program – warsztaty i spotkania – mieli także „Młodzi na Plus”, młodzieżowo-studencka sekcja w wieku 16-26 lat.

Honorowy Patronat nad Plenerowym IX Ogólnopolskim Zjazdem Dużych Rodzin objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda.
Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Partnerów Głównych: Fundacji KGHM oraz Grupy Eurocash S.A., a także Partnera Strategicznego – PKN ORLEN S.A. oraz Partnerów: Banku PKO BP, Fundacji PZU, Fundacji PFR oraz Giełdy Papierów Wartościowych.

Partnerzy Medialni Zjazdu Dużych Rodzin to: Polskie Radio, TVP3 Warszawa, PAP oraz KAI.

 

Godło Polski

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy

 

PARTNER GŁÓWNY

   

 

PARTNER STRATEGICZNY

 

PARTNERZY

     

  

 

PARTNERZY MEDIALNI

                        

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter