GNIEZNO 17-19 czerwca 2016 CHRZEST, RODZINA, POLSKĘ ZACZYNA
Zjazd Dużych Rodzin w Gnieźnie w 2016 roku wpisał się w jubileuszowe świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski. Liczne wydarzenia podczas Zjazdu nawiązywały do obchodów przypominających akt przyjęcia wiary przez księcia Mieszka.
Rodziny przybyłe do tego historycznego miasta (w sumie 966 osób) podkreślały jego niezwykłą atmosferę i urok miejsc – świadków losów państwa polskiego. Prezydent Gniezna Tomasz Budasz podkreślał, że jego pragnieniem było zorganizowanie spotkania pełnego radości, wzajemnego szacunku i miłości w Gnieźnie – Pierwszej Stolicy Polski, które nie tylko będzie nawiązywało do początków Państwa Polskiego, ale także do początków współcześnie rozumianej rodziny, opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny.
Wśród wielu atrakcji przygotowanych dla uczestników: dzieci mogły tropić i szukać śladów początków naszej państwowości na wystawie „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” oraz odkryć świat przyrody, który został przedstawiony na wielu zabytkach, w tym najbardziej okazale na Drzwiach Gnieźnieńskich. Słuchały opowieści i rozwiązywały zagadki, dzięki którym dowiedziały się wiele o średniowiecznych bohaterach na wystawie „Początki Państwa Polskiego”.
W Sali Widowiskowej Muzeum Początków Państwa Polskiego odbył się panel ekonomiczno-społeczny, który podkreślił istotną rolę rodzin wychowujących dzieci w rozwoju ekonomicznym naszego kraju oraz budowanie pozytywnego wizerunku rodzin wielodzietnych. Tematem przewodnim panelu było zagadnienie: „Wkład rodzin wielodzietnych w przyszłość Polski”. Prelegentami byli specjalni goście: Bartosz Marczuk – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Tomasz Budasz – Prezydent Miasta Gniezna oraz specjaliści należący do Zespołu Ekspertów Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” Łukasz Hardt – członek Rady Polityki Pieniężnej, Marek Kośny – dr UE we Wrocławiu, Ilona Błaszczak-Przybycińska – dr hab. SGH w Warszawie oraz Paweł Woliński członek ZDR Trzy Plus.
Jednym ze stałych elementów programu Zjazdów stał się festyn organizowany zarówno dla uczestników jak i mieszkańców miast goszczących. Gniezno zaprosiło duże rodziny na Rynek Miasta, gdzie w formule średniowiecznej odbył się znakomity jarmark pełen dawnych zabaw, strojów, smakołyków i dawnego rzemiosła. Oprawę artystyczną zapewniły rodzinne zespoły muzyczne: Jarząbków z Podhala i Szulców z Suwałk. Na zakończenie sobotniego festynu zagrał poznański, energiczny i dynamiczny chór Gospel Joy, z którym gościnnie wystąpił zespół Kids Gospel Joy. Muzyka gospel dostarczyła wszystkim niesamowitej dawki pozytywnej energii.
Mszą świętą pod przewodnictwem prymasa Polski Wojciecha Polaka zakończyliśmy IV Zjazd w Gnieźnie. Została ona odprawiona w niezwykłej, rodzinnej atmosferze, a Ksiądz Prymas najpierw zaprosił do prezbiterium – jak najbliżej ołtarza – wszystkich najmłodszych uczestników Zjazdu. Po zakończonej Mszy św. Na schodach gnieźnieńskiej katedry wszyscy uczestnicy Zjazdu wraz z organizatorami pozowali do wspólnego zdjęcia pamiątkowego. Po nim rozstrzygnięto także rodzinny konkurs plastyczny z atrakcyjnymi nagrodami dla całych rodzin.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Honorowym Patronatem nasz Zjazd, co niewątpliwie podkreśliło rangę tego wydarzenia.
Zjazd odbył się dzięki wsparciu finansowemu Partnerów – PWPW, PKP Intercity, SGB oraz Banku Spółdzielczego w Gnieźnie.
Zobacz również: