Wielodzietni w Polsce - Raport 2016


28 maja 2016 r.

Raport "Wielodzietni w Polsce" przygotowany w tym roku przez IPSOS na zlecenie Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" jest wszechstronnym badaniem dotąd nie opisanego zjawiska wielodzietności w Polsce.

Raport zarysowuje obraz dużych rodzin w wielu obszarach: dotyka kwestii materialnych, ogólnej zamożności, sytuacji mieszkaniowej, struktury wydatków, zasobów oszczędności, stopnia zadłużenia, także planów co do spożytkowania świadczenia 500+.

Badanie obejmuje również wiele innych tematów dotyczących tej grupy społecznej, w tym emocji towarzyszących oczekiwaniu na kolejne dziecko, oceny odbioru społecznego wielodzietności, własnej oceny swojej wielodzietności oraz wiele innych.

Całe badanie jest niezwykle obszerne, na konferencji prasowej 31 maja 2016 r. zaprezentowaliśmy wybrane zagadnienia.

Zwracamy uwagę na następujące fakty:

1. Blisko 3,5 mln Polaków żyje w rodzinach wielodzietnych (ponad 1,2 mln rodziców i ponad 2 mln dzieci). Co czwarte polskie dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej.  (W tym znaczeniu jest to najliczniejsza grupa mniejszościowa ze względu na stan rodzinny.)

2. Liczba rodzin 3+ cały czas spada (o blisko 400 tysięcy od 2002 roku). Obecnie 36% wielodzietnych uzależnia decyzję o kolejnym dziecku od poprawy sytuacji finansowej i 28% od poprawy sytuacji mieszkaniowej. Daje to potencjalnie ok. 200 tys. dzieci, które mogą urodzić się w związku z programem 500+ w rodzinach 3+.

3. Jedną z barier dzietności w rodzinach 3+ są negatywne reakcje otoczenia na pojawienie się kolejnego dziecka w rodzinie. Najczęściej ze strony rodziców i teściów 52%, sąsiadów 46%, lekarzy, pielęgniarek, położnych 44%.

4. Niestety również stosunek społeczeństwa do rodzin 3+ jest częściej negatywny lub obojętny 65% niż pozytywny 35%, a ton medialnych doniesień na temat wprowadzania programu 500+ zdaje się pogłębiać niechęć do tej grupy.

5. Mimo tak niesprzyjającego klimatu społecznego wielodzietni są generalnie zadowoleni ze swojego życia (78%), głównie z rodziny i  miłości, którą ją łączy (93%), relacji z innymi (przyjaciółmi i znajomymi) (70%), oraz swojego rozwoju osobistego (60%).

 

Zachęcamy do zapoznania się z badaniami.

 Raport Wielodzietni 2016.pdf

Joanna Krupska w wywiadzie radiowym o naszym badaniu "Wielodzietni w Polsce. Raport 2016".
http://www.rdc.pl/podcast/popoludnie-rdc-badania-wielodzietni-w-polsce-2016/

wybrane relacje prasowe:

Gość Niedzielny:
http://rodzina.wiara.pl/doc/3198420.45-proc-wielodzietnych-matek-pracuje-i-dzieli-sie-obowiazkami-z

Bankier:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-45-proc-wielodzietnych-matek-pracuje-i-dzieli-sie-obowiazkami-z-ojcami-3537272.html

Idziemy:
http://idziemy.pl/spoleczenstwo/raport-o-rodzinach-wielodzietnych-w-polsce/

 

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter
Aktualności | Związek Dużych Rodzin 3+
Wystąpił błąd aplikacji

Pracujemy nad jego rozwiązaniem.

Przejdź na stronę główną

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter