Dobre działania prorodzinne w samorządach


10 listopada 2021 r.

Sprawdź jakie dobre rozwiązania na rzecz rodzin wprowadziły samorządy w Andrespolu, Białymstoku, Chrzanowie, Ełku, Gdyni, Grodzisku Mazowieckim, Kleszczowie, Krakowie, Lęborku, Lubartowie, Lublinie, Nowym Tomyślu, Opolu Lubelskim, Poznaniu, Pruszczu, Serocku, Skierniewicach, Stargardzie, Swarzędzu, Szczecinie, Świdniku, Tomaszowie Mazowieckim, Toruniu, Wadowicach, Wałbrzychu, Wrocławiu, Żarach, Żukowie, Gminie Częstochowa, Gminie Namysłów, Gminie Niedźwiada, Gminie Nysa, Gminie Olesno, Gminie Polkowice, Gminie Trzebnica, Gminie Węgierska Górka, Powiecie Lubartowskim, Powiecie Rawskim i Województwie Łódzkim.

Od początku swojego funkcjonowania Związek Dużych Rodzin „,Trzy Plus” współpracuje z samorządami – między innymi w zakresie określania kierunków i wypracowania narzędzi lokalnej polityki. W centrum tych działań znajduje się rodzina, a polityka prorodzinna stanowi kluczowy element długofalowej strategii rozwoju każdej gminy. Efektem naszych działań i obserwacji jest stworzenie katalogu pozytywnych praktyk z obszaru samorządowej polityki prorodzinnej. 

Niniejszym mamy przyjemność przedstawić raport, obejmujący opisy dobrych praktyk, zebranych w latach 2020- 2021 spośród przykładowych gmin. Polityka prorodzinna w Polsce nie funkcjonuje według jednolitych standardów. Jej rozwiązania realizowane są w różnorodnych formach, w zależności od możliwości i kreatywności władz lokalnych jako odpowiedzi na diagnozowane potrzeby mieszkańców. Raport przedstawia jedynie wybrane pozytywne praktyki polityki prorodzinnej w polskich samorządach, które zostały dostrzeżone jako te, które wspierają codzienne funkcjonowanie rodzin.

Polityka społeczna jest dbaniem o ciągły rozwój polityki prorodzinnej. Na przestrzeni kolejnej dekady obserwujemy, jak wiele dobrych praktyk w samorządach jest wynikiem konsultacji i wspierania inicjatyw samych rodzin. Gminne środowiska – w tym Koła Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” – inspirują, kreują, a czasem współrealizują zadania polityki prorodzinnej. Tym samym wspierają i inicjują powstawanie, a także stabilne funkcjonowanie tych rozwiązań.

Władze lokalne zmieniają się na przestrzeni czasu, a rolą strony społecznej jest dbałość o utrzymywanie relacji z włodarzami i podtrzymywanie ciągłości działań skierowanych do mieszkańców. Dla rozwoju rodzinności konieczne jest budowanie stabilnych struktur oraz poczucia bezpieczeństwa w obszarze rozwiązań z zakresu polityki społecznej. Dlatego te działania samorządowe, które są szczególnie docenione przez środowiska rodzin, warto popularyzować. To właśnie jest celem prezentowanego raportu, który – mamy nadzieję – uzupełniany o kolejne dobre praktyki będzie inspirował samorządy w ich działaniach.

POBIERZ RAPORT

 

 

Działanie sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter
Aktualności | Związek Dużych Rodzin 3+
Wystąpił błąd aplikacji

Pracujemy nad jego rozwiązaniem.

Przejdź na stronę główną

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter